Sosyal Medya

Tumblr Nasıl Kullanılır?

tumblr - Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Merhaba bugünkü konumuzda Tumblr nasıl kullanılır?  Aslında kullanması hiçte  zor değil  fakat yeni başlayan insanların zorlanması normal.  Ben yaklaşık bir 5 yıl önceden Tumblr kullanıyordum. Son bir buçuk iki yıldır kullanmamaya başladım. Sebebi ise çok fazla vaktimin olmamasıydı.  Aslında oldukça güzel bir platform.  İnsanların kolayca fotoğraf paylaşabildiğin.  Hatta onları kolay bir şekilde reblog  yapabildiği  bir sitedir. Tumblr’in çok uzun bir geçmişi vardır. Ben yaklaşık 5 yıl önce daha Türkçe değilken kullanıyordum. Hadi geçelim konumuza.

 

Tumblr nedir?

tumblr nedir - Tumblr Nasıl Kullanılır?Kısaca  fotoğraf paylaşma platformudur.  Sadece fotoğraf yoktur.  Çoğunluk fotoğraflardan oluştuğu için böyle söylenir. Dünyanın dört bir yanından insanlar bir çok fotoğraf paylaşır.  ve diğer insanlarda bu fotoğrafı reblog ederler.  Bu sistem böyle bir döngünün içerisindedir.  site oldukça kullanışlı ve görüntüsü güzeldir. Sitenin birçok özelliği bulunmaktadır örneğin  sizin gibi diğer 1 blog’a  anonim olarak ya da normal olarak bir soru sorabilirsiniz. Sohbet  Kısımı da bulunmaktadır. Oradan kendinize iyi arkadaşlar edinebilirsiniz. Örneğin kendi  çektiğiniz bir fotoğrafı  Tumblr sitesinde paylaşıp insanları sunabilirsiniz.  Paylaştığınız bu fotoğraf diğer insanlar tarafından beğenilirse onlar tarafından reblog edilir. Böylece fotoğrafınız minyonlara ulaşabilir. Tahmini olarak 70 milyon bloğun olduğu düşünülmektedir.

 

Reblog nedir?

Az önce bahsettiğim gibi reblog sadece fotoğraflarda olmaz. Aynı zamanda paylaştığınız sözler de ve videolarda da olabilir.  Kısacası reblog Facebook’taki paylaşma butonu gibi  bir işlevi vardır.  Fakat bu Facebook’taki paylaşma  sisteminden daha hızlı ilerler.

 

Unutmadan söyleyelim.  sizin gibi birçok insanın kayıt olduğu bu sitede  bir çok kötü insan barındırmaktadır.  Mesela pornografi bloglarıda bulunmaktadır. Böyle bloklardan uzak durup durmamak sizin tercihinizdir fakat birçok sahte içerikle insanları dolandırmaktadırlar.  Aynı zamanda kendi ürünlerine satabilirler. Unutmayınız ki burasıda diğerleri gibi bir sosyal paylaşım platforumudur. Kendinizi çok kaptırmayın diye tumblr bazı yasaklar koymuştur. Örnek olarak ise beğen ve reblog etme sınırı hatta takip etme sınırı bile vardır.

 

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

1 Yorum

  • Tumblr kullanma ile ilgili detaylı bir rehber yaparsanız sevinirim aslında. Çok kullanmak istiyorum çünkü büyük seo işleri yapılıyor tumblr sayesinde.

Bir Yorum Yap