Güncel

Spor Spikeri Nasıl Olunur?

spor spikeri - Spor Spikeri Nasıl Olunur?

Spor Spikeri Nasıl Olunur? Pek çok kişiyi bir spor karşılaşması izlerken heyecanlandıran, bilgi veren ve maçın sunumunu yapan birinin olması, spor müsabakası yayıncıları tarafından tercih ediliyor. Bunun asıl sebebi izleyici kitlesini bilgilendirmek olsa da, günümüzde artık diğer amaçları da önemli bir hal almıştır. Peki bazılarımızın hayali bile olan spor spikeri nasıl olunur? Bir spor spikeri olabilmek için; çok okumalısınız ve Türkçeyi doğru kullanmalısınız. Bunun yanında çok okuduğunuz zaman, kelime hazneniz genişler ve sürekli aynı anlatımı yaparak dinleyici ya da izleyicileri sıkmış olmazsınız. Spor spikerlerinin gece gündüzü yoktur. Bir anlatıcıdırlar ve ne zaman içinde bulundukları spor kulvarında bir müsabaka var ise, o zaman iş başı yapmak zorundadırlar. Hafta sonu tatilleri yoktur, cumartesi günleri ya da pazar günleri mutlaka bir müsabaka olur ve onu anlatımından mükelleftirler.

Spikerler anlatıkları spor müsabakalarında oynayan oyuncular hakkında bilgiler bilmek zorunda ve bunları izleyici ya da dinleyicilere aktarmak zorundadır. Bir spiker sporcuların yanı sıra, bu müsabakada karşılaşılacak rakipler, karşılaşmayı düzenleyen kişi kurum ya da kuruluşlar vb. gibi bir çok alanda bilgi sahibi olmak zorunda. Bu da, spiker olmak isteyenlerin yüksek derecede bilgi sahibi olmalarını gerektiren bir durumdur. Bunların yanında spikerlerin seslerinin mikrofonik olması gerekmektedir. Sesi çıkmayan birisi ya da ses tonunu ve düzeyini ayarlayamayan, sesine hakim olmayan biri diğer spikerlere göre asla tercih edilmezler. Spor spikerleri soğukkanlı olması gerekir. Sunduğu karşılaşma da her türlü olay meydana gelebilir. Bu olayları seyirciye ya da dinleyiciye aktarırken soğukkanlı olup duygularını fazla belli ettirmemesi gerekir.

Spor Spikerleri Ne kadar Maaş Alıyor?

Bu sorunun net bir cevabı yok ama tahmini olarak +10 Bin Türk lira diye söylentilerde tabi bu sizin başarınıza da bağlıdır. Spor karşılaşmasını sunarken dışardan reji tarafından verilen uyarıları ve yönlendirmelerini aynı anda durup kavrayıp faaliyete geçirecek yeteneğe sahip olması lazım. Spor spikerleri olabilmek için izlenebilecek kariyer ise; lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmak, radyo televizyon sinema bölümünden mezun olmak, yabancı dil bilmek sizi diğer spiker adayları arasında daha tercih edilebilir hale getirecektir. Bazı kurumların 3 aylık spikerlik kurslarına belirli bir ücret karşılığı kayıt olabilir, o kurs sonunda başarınıza göre yönlendirme yapabililer. Tüm özellikleri karşılıyor ve kurs sertifikası vb. gibi bir belgeniz varsa istediğiniz kurumda spor spikerliği bölümü için başvurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap