Güncel

Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır?

Soy ağacı sorgulama

Bu yazımda uzun süredir benim de merak ettiğim, fakat yoğunluktan dolayı uzun süre beklemek zorunda kaldığım “Soy ağacı nasıl sorgulanır?” sorusuna sizler için yanıt vermek istiyorum. Evet, herkes nereden geldiğini, kimlerden olduğunu bir hayli merak ediyor. Ben de uygulamaya giriş yapmadan önce “Acaba kökenim nereye dayanıyor?” sorusunu sormaktan kendimi alamamıştım. Sistemde uzun süre boyunca yoğunluk olunca, maalesef beklemek zorunda kaldım. Ancak uzun uğraşlar sonucunda edindiğim deneyimler, umarım sizin için de yol gösterici olur. Soy Ağacı sorgulaması yapmak için öncelikle e-devlet uygulamasına gerekli bilgilerle giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ise ana sayfada yeni hizmetler kategorisi bulunmaktadır. Kategoriye giriş yaparak, soy ağacı sorgulama linkine tıklanması gerekmektedir. Bu link üzerinden talep oluşturulur. Bilgiler hazır olduğunda telefonuna sms olarak bilgi gelecek ve yine aynı işlemlerle soy ağacı bilgilerinize ulaşabileceksiniz.

Soy Ağacı Sorgulama Nedir?

Soy Ağacı uygulaması kısa zamanda 4 milyon insanın ilgisini çekti. Öyle ki bu uygulama sayesinde insanlar alt ve üst soy bilgilerine ulaşma şansına sahip olmaktadır. Peki büyük bir kitlenin ilgi odağı olan, kısa zamanda çok büyük bir talep gördüğü için sitenin kilitlenmesine neden olan soy ağacı sorgulama nedir? Soy ağacı sorgulama, 1920’li yıllara kadar, akrabalık ilişkilerini gösteren bir uygulamadır. Hem annenin hem de babanın kökenine iner. Annenin annesi ya da babanın babası ya da onların babası veya annesi kim gibi sorulara yanıt verir. Aynı zamanda doğum ve ölüm tarihini, doğum yerlerini gösterebilen bir çeşit uygulamadır.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap