Yaşam - Sağlık

Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce - Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce nasıl geçer bakalım. Sivilceler hemen hemen herkesin dert ettiği özellik ergenlik yaşındaki gençlerin belası diyebilirim. Sadece gençler değil orta yaşlı insanlarda alnın ortasında ve iki kaşının arasında çıktığında büyük sorun olabiliyor. Ben ergenlik dönemindeyken pekte fazla sivilce sorunu yaşamadım fakat yaşayan çok arkadaşım vardı. Çeşit çeşit krem kullanıyor hatta bir çok doğal yöntemi deniyorlardı. Hadi geçelim sivilce nasıl geçer konusundaki bildiklerime.

Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce nasıl geçer - Sivilce Nasıl Geçer?

Öncelikle yüzümüzü devamlı yıkayıp temiz tutmalıyız. Bu sadece sivilceler için değil genel olarak temiz olmalıyız. Yüzümüzü yıkadıkça sivilceler ve siyah noktaların çoğalmasına yardımcı olan bakterilerin çoğalması önlenmiş oluyor. Tabi ki sivilce neden çıkar sorusunun bir numaralı cevabı ise beslenme. Özellikle yağlı besinler örnek olarak: Çekirdek, patlamış mısır, patates kızartması, beyaz ekmek, hazır meyve suları, cipsler ve çikolatalar. Yediğimiz besinler özellikle ergenlik döneminde çok önemli. Tam gelişim çağında sağlıklı ve iyi beslenmek gerekiyor.

Bayanlarda ise sorun biraz daha büyük sebebi ise kalitesiz ve cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünler birebir sivilce yapmaya uygundur. Kendilerine uygun olan kozmetik ürünlerini almalılar. Bence erken yaşta yani ergenlik yaşında makyaj yapmanızı önermiyorum. Hem zararlı olmakla birlikte maddi olarak da tamamen zarar benim düşüncelerime göre. Ayrıca unutmadan söyleyeyim makyajları temizlemeden yatmakta oldukça zararlı.

katı sabun ile sivilce geçirmek 300x200 - Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceler yağlı ciltlerde çok görülmektedir. Benim cildim çok kuru olduğu için bende hiç çıkmadı diyebilirim fakat her insan bir avuç çekirdek yediğimde bile ertesi gün oluyor. Şimdi sivilce geçirmek için geçelim benim önerilerime. Sivilce geçirmek için katı sabun. 2 günde bir defa yüzümüzü katı sabunlayıp yaklaşık olarak 15 dakika bekliyoruz. 15 dakika’nın sonunda yüzünüzün kuruduğunu fark edeceksiniz. Daha sonra yıkayın. Yüzümüz baya kuru sivilce oluşumu çok zor olacaktır. Bunu devamlı olarak yapın çok işe yaradığını göreceksiniz. Bir uyarı vereyim kış ayında yüzü cilt sorun yaratabiliyor bu açından sorun olabilir fakat yaz aylarında yaparsanız çok daha iyi. Söylemeden bitirmeyeyim doktorların verdiği ilaçlarda cilt kurutucu ondan dolayı boşa para harcamamanızı tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

1 Yorum

  • Sivilce gerçekten çok sıkıntı ya. Ergenlik dönemim biteli kaç yıl oldu hala sivilceler devam ediyor. Artık farklı farklı ilaçlar aramaya başladım yoksa geçecek gibi değil.

Bir Yorum Yap