Yaşam - Sağlık

Reflü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

reflu nedir - Reflü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Mide asidinin mideden yemek borusuna geri kaçması durumudur. Genellikle yemek borusu arkasında yanma ve ağıza acı su gelmesi şikayetleriyle doktora başvururlar. Reflü çoğunlukla yemeklerden sonra olur. Belirtileri yanma ve acı suyun ağıza gelmesinin baharatlı ve yağlı gıdalar, çikolata, alkol veya taze sıkılmış meyve suları tüketildiğinde artması denilebilir. Yutma güçlüğü de belirtiler arasındadır. Hıçkırık, bulantı ve kusma nadir görülen belirtilerdir.

images 1 300x162 - Reflü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?Reflü hastalığının altında yatan en temel neden yemek borusunun uzun süre mide asidine maruz kalmasıdır. Bu durum yemek borusunda hasara yol açar ve sonucunda da yemek borusunda yanma hissine sebep olur. Yemek borusu ile midenin birleştiği yerde kaslardan oluşan bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önlemektedir. Reflüye sebep olan durumlardan biri de bu kapakçığın sıklıkla gevşemesidir.

Reflü  Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık etkili bir ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında ev yapımı tedavi yöntemleri ile de bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Doktorunuzun kontrolü dahilinde beslenme düzeninizde küçük değişiklikler yaparak ve bitkisel tedavilerle de bu belirtileri kontrol altında tutabilirsiniz.

images 1 1 - Reflü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?Yapmanız gereken en öncelikli yöntem yaşam tarzınızda küçük değişiklikler ve reflüye neden olan besinleri yemeyi bırakmanız olacaktır. Alkol tüketiyorsanız en aza indirmeli ve hatta tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Alkollü içecekler midenize zarar vermekle birlikte mide kapakçığını gevşetebilir. Sigara  kullanıyorsanız bırakmalısınız. Çünkü nikotin de mide kapakçığını gevşetici bir özelliğe sahiptir. Yemek yedikten sonra hemen yatma pozisyonuna geçmek yerine aradan 2-3 saat geçmesini bekleyin. Böylece mide asidinin yemek borusuna kaçma ihtimalini azaltmış olursunuz. Yatağınızda başınızı koyduğunuz tarafı yükseltmeniz de mide asidinin yemek borusuna kaçmaması için iyi bir tercih olacaktır. Yemekten 2 saat sonra spor yapmak da reflüye iyi gelmektedir.

Belirtileri en aza indirmek için yapılacak bir diğer şey ise kafein, asitli içecekler, kızarmış ve yağlı yiyecekler, soğan, sarımsak, çikolata, nane, domates ve portakal gibi reflüyü tetikleyen yiyecekleri beslenme listenizden çıkarmak olacaktır. Öğünlerinizde çok yemek yemeyin. Çünkü çok yemek yerseniz midenize fazla baskı yaparsınız ve bu durum belirtileri artırır. Besin listenizden çıkarmanız gereken yiyecekler olduğu gibi ekleyebileceğiniz yiyecekler de vardır. Bunlar badem, ıspanak, lahana, fasulye ve tam tahıl yiyeceklerdir.

Reflüyü önlemek için sadece bu yöntemleri kullanmak zorunda değilsiniz. Bu sorunu çözmek için bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz. Bunları uygularken doktorunuzun kontrolünden geçmeyi unutmamalısınız.

 

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap