Yaşam - Sağlık

Migren Nedir?

mgr - Migren Nedir?

Migren Nedir?

Migren, ataklar halinde ortaya çıkan bir tür baş ağrısıdır. Genellikle tek taraflı, zonklayıcı tarzda ve yoğun bir ağrıdır. Migren çok şiddetli bir baş ağrısıdır. Migren ağrısının diğer ağrılardan ayırt edici özellikleri ağrının beraberinde getirdiği; bulantı, ışığa ve sese duyarlılık. Migren ataklarının sıklığı kişiye göre farklılık göstermektedir. Örneğin bazı insanlarda yılda 1-2 defa görülürken, bazılarında ay içinde defalarca da görülebilir. Fakat her şiddetli baş ağrısı migren değildir.

 

bbb - Migren Nedir?Migrenin Nedenleri

Bu nedenler arasında ilk olarak genetik faktörler gelmektedir. Ailenizde birinde migren varsa sizde de olma ihtimali %40’tır. Hem annede hem babada migren varsa bu yüzde %75’e kadar çıkabilir. Hormonel değişimler de migrenin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple migrenin kadınlarda görülme ihtimali erkeklerde görülme ihtimalinden 3 kat daha fazladır. Kadınların regl dönemlerindeki hormonel değişimlerinden dolayı ağrının sıklığı ve şiddeti de değişiklik gösterebilmektedir.

 

Migren Belirtileri

Migren bir insanın günlük işlerini tamamlamasını engelleyip istirahatini zorunlu kılabilmektedir. Migrende baş ağrısı genel olarak şakaklara ve bazen göze veya gözün arkasına yerleşir. Alın, başın arka tarafı ve kulağın arkası bu ağrının en sık görüldüğü yerlerdir. Belirtiler arasında en sık karşılaşılanlar aşırı duyarlılık-tepkisellik, aşırı ve gereksiz neşelenme, düşüncede yavaşlama, durgunluk, dikkatte azalma, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, artan ışık-ses-koku duyarlılığı, esneme, uyuma isteği, açlık, tatlı yeme isteği, iştah artışı veya iştahsızlık, aşırı su içme, karında şişlik hissi, kabızlık veya ishal halidir. Bir diğer belirtide “Migren Aurası”dır.

Migren aurası şiddetli baş ağrısından önce görülen nörolojik belirtilerdir. Süresi yaklaşık 10dk-30dk arası sürmektedir.

Migreni Tetikleyen Unsurlar

Migreni tetikleyen birden fazla etmen vardır. Hastaların bu etmenlerin hepsine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü her atağın farklı bir sebepten olması da mümkündür. Öğün atlamak veya geciktirmek, yeterli su içmemek, uyku düzeninde bozulmalar, yoğun egzersizler ve uzun süreli yolculuklar bu unsurlar arasındadır. Çevresel etkenler, çok parlak ve yanıp sönen ışıklar, keskin kokular ve iklim değişiklikleri migren ağrılarınızı etkiler. Bunlarla birlikte duygusal ve psikolojik faktörler ve kadınların hormonal değişimleri de bu ağrıyı en çok tetikleyenler arasında sayılır. Kanıtlanmış olarak migrene iyi gelen yiyecekler olmasa da iyi gelmeyen yiyeceklere çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri, deniz ürünleri, alkollü içecekler,  hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler, çay, kahve ve asitli içecekler,  incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik,  fıstık ezmesi örnek verilebilir.

mgrs 300x202 - Migren Nedir?

Migren Tedavisi

Hastalar uygun tedavi ile migren ataklarından kurtulabilir. İlk süreç, hastasının şikayetlerinin doktor tarafından değerlendirildikten sonra klinik olarak tanı konulmasıdır. Migren tedavisinde tanı konduktan sonra ağrılar seyrekse; ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır. Bazen sadece migreni tetikleyen unsurların (açlık, uykusuzluk, hormon kullanımı gibi) ortadan kaldırılması ağrı atakları ortadan kaldırabilir veya sıklığı, şiddeti azaltılabilir.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

4 Yorum

Bir Yorum Yap