Yaşam - Sağlık

Maladaptive Hayal Kurma Hastalığı

Maladaptive - Maladaptive Hayal Kurma Hastalığı

Maladaptive hastalığı nedir dediğimizde kısaca çok fazla hayal kurmaktır diyebiliriz. Bu hastalık fiziksel bir hastalık olmayıp tamamen ruhsal bir aşırılıktır. Aslında hastalık denilse de tıpçılar ve psikoloji uzmanları tarafından hastalık olarak kabul edilmez. Bir hastalık olarak tanınması da doğru olmayacaktır. Çünkü kişi hem ruhsal olarak hem de mental olarak gayet iyi durumdadır. Ancak bir hastalık olmasa da aşırılık olarak tanımlayabilirsiniz. Hayal kurmada aşırı uç bir konumda olan bu hastalığa yakalanmış olan kişiler normal insanın neredeyse 10 katı kadar daha fazla hayal kurar. Aynı zamanda kurduğu hayal dünyasını bir kurgu üzerinden saatlerce hatta günlerce sürdürebilir. Bu Aşırı hayal kurma hastalığı olumsuz etkileri olan bir hastalıktır.

Maladaptive Olumsuz Etkileri

Aşırı hayal kuran yani maladaptive hastalığı olan kişiler gerçek hayattan kendilerini hayalleri kadar soyutlar. Bu nedenle fiziksel olarak ve zihinsel olarak normal insanlar kadar sağlıklı olan bu kişiler aşırı hayal kurma dan dolayı ve hayal dünyasından kendilerini fazla kaptırdıklarından dolayı artık Gerçeklerden uzaklaşır ve zihinsel faaliyetleri daha çok hayaller üzerine olur. Özellikle çocuklarda olmak üzere bu durum zeka gerilikleri ne neden olabilir. Maladaptive tedavisi bilimsel olarak olmayan bir aşırılıktır. Ayrıca maladaptive hastası olan kişiler gerçeklerden uzaklaştığı için iş hayatına, eğitim hayatına ya da sosyal hayatına yabancılaşır ve bu alanlarda geri kalır. Özellikle eğitim hayatında çocukların başarısız olmasına neden olur. Bu hastalığı olan kişiler Hayal dünyasından kendilerini başka bir kişilik ile bütünleştirirler. Kendilerini bir ünlü olarak ya da 1 süper kahraman olarak görürler. Günlük hayat tamamen olmasa da imal edilir ve rutin işler ya da rutin aktiviteler yapılmaz. Hatta iştah sorunları ve beslenme dengesizlikleri meydana gelebilir. Yemek yemeyi ihmal ederler.

Maladaptive Ve Şizofreni

İki hastalığında ortak noktası kişilerin gerçek olmayan bir dünyaya yolculuk etmeleridir. Ancak aralarında büyük farklar vardır. Şizofren hastaları olmayan dünyayı ya da kendi yarattıkları dünyayı gerçek ile karıştırırlar ve fazlasıyla ciddiye alırlar. Aynı zamanda bunun farkında olmazlar. Gerçek ile hayali ayırt edemezler. Fakat maladaptive hastalığı olan kişiler gerçeğin ve hayalin tamamen farkındadırlar. Neyin gerçek neyin kendi yarattıkları Hayal dünyasının ürünü olduğunu bilirler. Bu yüzden şizofren hastaları ile çok büyük bir farkları vardır. Tam da bu nedenle şizofren bir hastalık olarak kabul edilir, maladaptive ise Uzmanlar tarafından bir hastalık olarak kabul edilmez. Şizofren ciddi bir ruhsal hastalıktır. Kesinlikle tedavi edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Ancak maladaptive hayal kurma hastalığı geçsin diyorsanız şunu bilmelisiniz. Hastalık olarak kabul edilmediği için bilimsel bir tedavi yöntemi ile yoktur. Ancak kişilerin Hayal dünyasından uzak tutacak aktivitelere yönelmesi veya bir uzman gözetimi altında bunun için bilgilendirilmesi gerekir. Maladaptive nasıl geçer diyenler Psikolog yardımı alabilirler.

Maladaptive Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu konuyu çok araştırdım ama hiç türkçe kaynak yok. Yabancı dil olan sitelerde ise bir çok saçma şeyler yazılmış. Bu hastalık genel olarak genç yaştaki özellikle lise dönemindeki kişilerde olması. Bir arkadaşımda malaptive yani hayal kurma hastalığına sahipti. Güncel hayatını etkilemeyecek derecede fakat psikiyatriye gittiğinde iyi olduğunu gördük. Eğerki sizlerin veya yakınlarınızın böyle bir sorunu varsa acilen bir psikiyatriste götürün.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

1 Yorum

Bir Yorum Yap