Tanıtım

Kosgeb Kredisi Kimler Alabilir?

Kosgeb yeni bir iş kurmak isteyen yeni girişimciler için oldukça avantajlı desteler sunmaktadır. Fakat bu destekten yararlanabilmek için öncelikle Kosgeb kredisi alma şartları sağlanmalıdır. Bu şartların başında da Kosgeb tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursuna katılarak sertifikanın alınması gerekir.

 Girişimcilik Kursu Nedir?

Kosgeb sağladığı hibe ya da faizsiz kredi başvurusunda bulunacaklardan kendisi tarafından düzenlenmiş olan girişimcilik kursuna katılması gerekir. Bu kurs için ise öncelikle uygunluk belgesine ihtiyaç duyuluyor. Uygunluk belgesi İşkur tarafından veriliyor. Bunun için Kosgeb kursuna katılacak olan kişiler bizzat başvuruda bulunmalıdır. Başvuru esnasında kimlik kartının ya da nüfus cüzdanının bulunması yeterli olacaktır. Yapılan ön mülakat sonrasında uygunluk belgesi alınır. Bu belge ile birlikte bir de Kosgeb tarafından düzenlenen mülakata katılmak gerekmektedir. Bu mülakat da olumlu sonuçlanır ise uygulamalı girişimcilik kursuna katılma hakkı elde edilmiş olur. Mülakatta kurmak istediğiniz işe ne kadar hakim olduğunuzu anlayacak tarzda sorular ile karşılaşırsınız. Kosgeb yetkilileri işi yapabileceğinize inanır ve bu konuya hakim olduğunuza kanaat getirirse kursa kabul edilme ihtimali oldukça yüksektir. Fakat unutmamak gereken en önemli konu kursa katılan herkesin girişimci desteğini alamayacağıdır. Bunun için öncelikle iyi bir iş planının bulunması gerekir.

 Kadın Girişimciye Kosgeb Desteği

           Kosgeb kredisi kimler alabilir sorusu kredi başvurusunda bulunmak isteyen pek çok kişi tarafından sıkça sorulmaktadır. Kosgeb kredisi öncelikle yeni bir işletme kurmak isteyen kişilere verilmektedir. Bunun yanı sıra hazırda bir işletmesi bulunan fakat işletmesini büyütmek isteyen kişilere yani KOBİ sahiplerine de veriliyor. Bunun yanı sıra özellikle kadın girişimciler Kosgeb tarafından sıklıkla desteklenmektedir. Gazi ya da şehitlerin birici dereceden yakınları ve engelliler de KOSGEB’in sağladığı girişim desteğinden yararlanabilmektedir.

Kosgeb girişimcilik kursuna katılmak isteyenlerin SGK’lı bir işte son bir yıl içinde çalışmamış olmasına da dikkat çekmektedir. KOSGEB’in düzenlediği uygulamalı girişimcilik kursu iş hayatı ile ilgili kursiyerlerin bilgi sahibi olmasını amaçlamaktadır. Daha sonra ise kursta başarılı olarak belgeyi almaya hak kazanan kişilerin bir iş planı hazırlaması gerekir. Bu iş planı ile KOSGEB’in girişimci desteğine başvuru yapacaktır.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap