İnternet

Konuşarak Yazı Yazma – Sesi Yazıya Çevirme

Konuşarak Nasıl Yazı Yazılır

Bu yazımda sizlere Türkçe yada İngilizce konuşarak yazıya çevirmeyi anlatacağım. Sadece konuşarak değil elimizde bir ses kaydı varsa da sesi yazıya çevirme işlemini yapabiliriz. Ayrıca sadece İngilizce değil neredeyse dünya üzerindeki tüm dillerde işe yarıyor diyebilirim. Bu benim ve benim gibi olan içerik editörlerinin işine çok yarıyor. Yani klavyeye dokunmadan rahatça konuştuklarınızı yazıya dökebiliyorsunuz. Sesi yazıya çevirme işleminde Google bize çok yardımcı olacak.

Ses Kaydını Yazıya Nasıl Çevirebilirim?

Ses kaydını yazıya çevirmek aslında sanıldığı kadar zor işlem değildir. Bir çok program var ama ben sizlere kullandığım programları önereceğim ki işiniz görülsün. Benim kullandığım programlar hem çok güzel ve pratik. Öncelikle tavsiyem olan Google  Docs ile mükemmel derece işimize yaracak.

İlk olarak bir gmail hesabına sahip olmamız gerekiyor. Gmail hesabı nasıl açılır biliyorsanız bu yazımdan öğrenebilirsiniz. Daha sonra ki işlemler şöyle:

  • En başta Google Docs’a giriş yapınız. Google Docs‘a gitmek için tıklayınız.
  • Sonrasında ise boş bir belge oluşturun. Bu belgenin içerisinde işlem yapacağız.
  • Menü kısmından Araçlara tıklayın. Açılan bölümde SESLİ YAZMA seçeneğine tıklayınız.
  • Karşımıza gelen mikrofon simgesi üzerinden hangi dil konuşacaksanız o dili seçin.
  • Mikrofona tıklayarak konuşmaya başlayabilirsiniz.

Google Docs ne söylerseniz yazmaya başlayacak.

Sesi yazıya çevrime konusunda uyarmak istediğim birkaç nokta var. Bunlardan birisi noktalama işaretlerini sizin yapmanız gerek. Henüz konuşarak yazma sistemi bu kadar gelişmiş değil. Bir diğer husus ise ne söylerseniz onu yazmayabilir. Biraz daha açacak olursam mikrofonunuz iyi değilse yada konuşma aksanınız veya şiveniz farklıya dediğiniz tam olarak doğru yazmayabilir. Benim kendi tecrübelerime göre %85 oranında doğru payı var.

 

Sesi Yazıya Çevirme Ne İşe Yaracak?

Çok ama çok işinize yarayacak. Mesela makalemi yazıyorsunuz. Tek tek harflere basmak yerine hızlıca söyleyerek yazı yazabilirsiniz. Yazım hatalarınızı en aza indirebilirsiniz. Acil notlarınız varsa hemen hızlıca yazıp çıkabilirsiniz. Vakit nakittir. Unutmadan söyleyeyim bu yazılar Google Drive sayesinde ömür boyu kalabiliyor. Ücretsiz 50 GB kotanız var dilerseniz ücretli bir şekilde bunu arttırabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek isteyenler telaffuzlarını buradan yaparak çok kolayca pratik yapabilirler. Mesela benim çok artık var yazabiliyorum ama konuşamıyorum diyen. Onlara bunu öneriyorum.

Küçük bir rica; yazdığım makale hakkında görüşleriniz benim kendimi geliştirebilmem için önemli.  Bu yüzden yorum kısmından görüşleriniz bekliyorum. Sağlıcakla Kalın!

 

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

8 Yorum

Bir Yorum Yap