Güncel

İnternetten Askerlik Durum Belgesi Nasıl Sorgulanır?

internetten askerlik sorgulama - İnternetten Askerlik Durum Belgesi Nasıl Sorgulanır?

İnternetten Askerlik Durum Belgesi Nasıl Sorgulanır?, Ülkemizde askerlik yasal bir zorunluluk ve aynı zamanda vatanını seven bir bireyin asil ve vatani görevidir. 20 yaşından gün almış herkese askeri yoklama kağıdı mektup halinde, nüfusta kayıtlı olan adreslerine gönderilmektedir. Öncelikler yoklama alınır daha sonra ise vakti geldiğinde askere çağrılırsınız. Bu vatani görev, öğrencilik ve belirli sağlık sorunları nedeni ile belli bir süre ertelenebilmektedir. Bu duruma tecil ettirme denilir. Okuyorsanız ya da belirli bir sağlık sorununuz var ise yoklama kağıdı geldiğinde askerlik şubesine gidip belli bir tarihe kadar tecil ettirme hakkınızı kullanabilirsiniz. Günümüzde internetin aşırı yaygınlaşmasının getirdiği yararlardan biri ise, siz askerliğinizi tecil ettirdiğiniz sürenin ne kadar olduğunu öğrenmek için bulunduğunuz şehirdeki askerli şubesine gitmenize gerek kalmadan internetten bunu sorgulayabilirsiniz. E-devlet üzerinden askerlik durum belgenizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

İnternetten Askerlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu işlemi yapabilmek için; ilk olarak türkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Daha sonra sitenin alt tarafında bulunan kurumlar sekmesini açın. Önünüze tüm kurumların listesi gelecektir. Buradan Milli Savunma bakanlığını seçiyoruz. Açılan sekmede askerlik durum işlemleri altında, askerlik durum belgemi sorgula seçeneğini bulup tıklıyorsunuz. Yeni belge oluştur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir sayfa halinde askerlik durum belgeniz gelecektir. Sizde e-devlet üzerinden gösterdiğimiz şekilde kolaylıkla askerlik durum belgenizi sorgulatabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap