İnternet

İnternet Hızımız Neden Yavaş?

İnternet Hızı Arttırma

Merhaba sevgili okuyucu, 2018 yılında internet hızımız halen neden yavaş diye sormakmadan edemiyoruz. İnternet hızı arttırmak için bir önceki makalemi okuyabilirsiniz. İnternetin yavaş olma sebeplerinden birisi tekel mantığının olması. Nedir bu tekel mantığı? Şöyle alt yapıların çoğu Türk Telekom’a ait. Alt yapı olanlara ait olunca diğer internet sağlayıcısı firmalara ellerinden gelen en kötü şeyleri yapıyorlar. Fiyatları çok veriyorlar ve diğer firmalara sağlayan hizmeti en kötü şekilde sağlıyorlar. Bunun sebebi para hırsı! Tabii ki olanlarda para kazanmalı ama bu şekilde değil. Ayrıca en kötü ve düşük hızlı interneti kullanıyorken dünya üzerinde pahalı internetlerden biriside bizimkisi.

İnternet Hızının Yavaş Olma Sebepleri

İlk olarak internetin yavaş olması sebebi internet sağlayıcılarından kaynaklı yukarıda biraz anlattım. Detay olarak da akk yani adil kullanım kotası. Türkiye’de akk biz internet kullanıcılarının baş belası durumundadır. Her yıl yeni yılın başında akk kalacak diyorlar fakat hiçbir değişiklik yok maalesef. Bu yüzden bende turknet kullanıyorum. Turknet deneyimlerim ve turknet nasıl diye merak ediyorsanız buyurun.

İkinci olarak da bizden kaynaklı sebepler. Nedir bunlar en basit olarak bilgisayarımızdan kaynaklı oluşan sebepler. Örnek olarak; wi-fi kullanırsak birazda olsa yavaşlık olabilir bu yüzden enternet kablosu ile bağlantı sağlamayız. Daha sonra apartmanımızın alt yapısından kaynaklı olan sorunlar. Apartmanda oluşan sorunlardan internet sağlayıcıları sorumlu olmuyor yada olmak istemiyorlar. Bu sebepten sağlam alt yapılı bir mekan seçmeliyiz.

Ah Şu Adil Kullanım Kotası

Ayrıca modemimiz devamlı güncel kalması önemlidir fakat güzel ülkemizde kaliteli modemler aşırı pahalı (dolar kurundan kaynaklı). Fiber internet bile kullansanız internetiniz çok kötü olabilir. Benim sizlere anlatmak istediğim aslında internet sağlayıcılarına bir nevi sitem etmek. Yeter artık. Verdiğiniz hizmeti Canada’da yaşayan insanlar 1 dolar gibi çok ucuza bir miktara erişebiliyorlar. Bizde ise ortalama internet 75 – 80 tl arası değişmekte. Ayrıca bu adil kullanımlı. Sınırsız yani adil kotasız internet istiyorsanız 200 – 250 tl gibi bir tutarı gözden çıkarmanız gerekmekte. Ammaaa turknette 65 tlye 35 mbps hıza adil kullanımsız erişebiliyorsunuz ayrıca taahhütsüz. Öğrenciler için bire bir diyebilirim.

Makalemi buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Duygu ve düşüncelerinizi belirtmek için yorum atmaktan çekinmeyin. Sağlıcakla!

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

6 Yorum

Bir Yorum Yap