İnternet

İnternet Hızı Nasıl Artar 2018

İnternet Hızı Arttırma

Merhabalar bugün size internet hızı arttırma yöntemleri neler onu anlatacağım. 2018 yılında ülkemiz internet hızı konusunda biraz geride diyebilirim. Günümüzde artık internet kullanmayan ev ve işletme kalmadı diyebilirim fakat bu kullanımlar arttıkça bizim de internetimiz yavaşlıyor. Peki biz internet hızı arttırmak için neler yapacağız onları görelim.

İnternet Hızı Arttırma

İnternet hızınızı arttırmak için öncelikle kablosuz bağlıysa bunu hemen kablolu bağlantıya çevirmeliyiz. Kablosuz bağlantı da zaman zaman kayıplar olabiliyor. Bu kayıpları normal internet kullanıcıları pek hissetmezler. Sadece online oyun oynayan oyun sever arkadaşlarımız hissedebilirler. Tabii sizlerde kablolu bağlayıp filmlerinizin yada indirmelerinizin hızlarını arttırabilirsiniz. Fakat siz kablolu bağlantı istemiyorsanız modeminizi güçlendirebilirsiniz. Bu işlemde oldukça işe yaracaktır. Modemden uzaklaştıkça internetimizin daha yavaş bağlandığını göreceksiniz.

internet hizi nasil artar 2018 300x148 - İnternet Hızı Nasıl Artar 2018

İnternet Hızı Arttırma

Modeminizin güncel olup olmadığını devamlı kontrol edin buda önemli bir durumdur. Access Point benzer cihazlar kullanıyorsanız onları da kontrol etmenizi öneriyorum. Güncellemeler daima bizim için iyi şeyler. Bir çok hatayı ve eksiği kapatıyorlar. Devamlı cihazlarınızı güncel tutun.

 

İnternet Sağlayıcınız İle İletişime Geçin

Öncelikle internetten hız testi yapın. Eğer ki aldığınız hız internet sağlayıcınız ile anlaştığınız hızdan daha düşükse mutlaka iletişime geçmenizi öneririm. Örnek olarak; benim apartmanımda arıza olduğu için 2 ay boyunca çok düşük ve devamlı kopmalar yaşadım. İletişime geçtiğimde ise hemen sorunu çözdüler. Hangi internet sağlayıcısını kullandığımı yazımın en sonunda sizlerle paylaşacağım. Ayrıca AKK denilen çağımızın internet hastalığı var. Adil kullanım kotası kaldırmak maalesef yasal yollarla mümkün değil. Fakat akksiz tek bir hizmet veren firma var oda Turknet.

İnternet sağlayıcınız bunu kabul etmeyebilir sorununuz apartmanınızın bağlantı kablolarında olduğunu söyleyecektir. Bu konuda sizlere önerim iyi bir elektrikçi çağırıp CAT 6 kablo döşetmeniz olacaktır. Neden CAT dediğinizi duyar gibiyim bunu ayrıca ele alacağım. CAT 6 kablonun maliyeti o 1.5 tl olması gerekiyor.

internet saglayicilari 300x173 - İnternet Hızı Nasıl Artar 2018

İnternet Sağlayıcıları

Arka Planda Kullandığınız Programlar İnternetinizi Yavaşlatıyor Olabilir

Evet, arka da çalışan programlar siz fark etmeden çok iş yapıyorlar aslında bunlar sizin yararınıza. Örnek olarak da Windows devamlı güncelleme yapıyor diyebilirim. Hatta alttan bir çok şey indiriyor olabilirsiniz bunlara da dikkat etmelisiniz.

İnternet Hızını Arttırmak İçin Dns Ayarları

İnternet hızını arttırmak için bir çok yöntem vardır. Bunlardan benim en gereksiz bulduğum ama ülkemizde şart olan dns ayarlarını değiştirmek. Dns ayarlarını değiştirirek hızınızı belki bir nebze arttırabilirsiniz ama bunu çokta fark edebileceğinizi düşünmüyorum. Şimdi sizlere tutupta Dns ayarları nasıl yapılır falan diye anlatmayacağım. Benim önerim olan Google’ın dnslerini kullanmanız. Yani 8.8.8.8 – 8.8.4.4 bunlar sizin yararınızı olacaktır. Unutmadan söyleyeyim zamanında bir bakan twitter yasakladığında dns değiştirip twitter’a erişim sağlamıştır.

Ben Hangi İnterneti Kullanıyorum?

Turknet Nasıl

Turknet Nasıl

Yani bence en iyi internet Turknet Adsl ( Turknet Nasıl makaleme ulaşmak için tıklayınız.) Sebebi ise 2018 yılında Turknet’in Adil kullanım kotası olmadan bizlere hizmet vermesi. Bu bulunmaz türden bir ayrıcalık. Hatta fiyatı 64.59 Tl olması gerekiyor. Bir özelliği var oda tam bize göre taahhüt yok. Taahhütün olmaması biz öğrenciler için müthiş bir haber.

Turknet’in İnternet Sitesi

Yazımı buraya kadar okudunuz için teşekkür ederim. Öneri ve yorumlarınızı altta bulunan yorum kısmına bekliyorum. Ayrıca bana ulaşmak içinde iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

3 Yorum

Bir Yorum Yap