Hakemlik

Hakemler Nasıl Yükseliyor

cuneytcakir hakem - Hakemler Nasıl Yükseliyor

Futbol Hakemleri nasıl yükseliyor sorusunun cevabını bu konumda anlatacağım.Bu çok uzun ve zor bir serüvendir. Örneğin Süper Ligdeki bir hakem oraya çıkabilmek için senelerini vermiştir. Gerek koşular gerek yıl olarak çok emek gerekir. En basitinden alırsak hakemliğin ilk başlama seviyesi Aday hakem olarak başlanır. En az bir yılını tamamlamış olmak ve 10 adet maçı çıkmış olmak gerekiyor. Bu 10 maçın üç tanesi orta hakem olarak çıkılmış gerekiyor. Cooper testinden sonra sınava girerek il hakemi seviyesine çıkabiliyor. Yani hakemliğin en basit döneminde bile bir yıl bekleme gereklidir. Az sonra makalemde tek tek hakemlerin nasıl yükseldiğini anlatacağım.

Aday Hakemlikten İl Hakemliğine Yükselmek

Aday hakemlik hakemliği en alt seviyesi diyebiliriz. Hakem ilk seviyesidir. Aday Hakemler amatör müsabakaların çoğuna çıkabilirler fakat hiçbir profesyonel maçı çıkamazlar. İlk olarak yardımcı hakemle başlayan kişiyi yetiştirirler.Az önce belirttiğim gibi en az 1 yıl aday hakemlik yapması gereklidir. 10 maçı tamamlamış olup bunlardan en az üç tanesi orta hakem olarak yapması gereklidir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmak ve lise mezunu gerekiyor. Aklınızda şöyle bir soru takılmış olabilir. Lisenin son yılı aday hakem olarak liseden mezun olduktan sonra da il hakemliğine geçiş yapabilirler. Cooper testi tamamlandıktan sonra yazılı sınav olunur yazılı sınavı sonucunda belgeleriniz Türkiye Futbol federasyonu’na gönderilir. Federasyondan onay geldikten sonra il hakemliğine geçiş tamamlanır.

hakemlik yükselme 188x300 - Hakemler Nasıl Yükseliyor

İl Hakemliğinden Bölgesel Hakemliğe Yükselmek

Bölgesel hakemlik ikiye ayrıldı. Bölgesel hakem ve Bölgesel Yardımcı hakem olarak. Il hakemliğinde en az 1 sezon hakimlik yapılması gerekiyor. Ayrıca en az 15 müsabakaya çıkmış olmalı. En fazla 28 yaşında olabiliyor. Sınavlarda ve fiziki yeterlilik testinde başarılı olanlar yükselebiliyor.

Bölgesel Hakemlikten Ulusal Hakemliğine Yükselmek( C-B-A)

Aslında buna ulusal hakemlik demek yanlış olabilir. Şu anki adı ise C klasman B klasman ve a klasman olarak ayrılmaktadır. Bunlar da aynı belgeseldeki gibi yardımcı ve hakem olarak ikiye ayrılır. En az bir yıl bölgesel hakem veya bölgesel yardımcı hakem olarak görev yapılmış olması gerekmektedir. En az 10 resmi müsabakada görev alması gerekmektedir. Fiziki yeterlilik ve sınavlarda başarılı olan her kişiyi yükselebilir.

Ulusal Hakemlikten Süper Lig Hakemliğine Yükselmek

Eski adıyla üst klasman hakemliği. Türkiye’de en üst kademedir. Profesyonel maçları yönetebilirler. Diğer klasmanlar da olduğu gibi Hakem ve yardımcı olarak ayrılmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak en az iki yıl ulusal hakemlik yapılması gerekli. Aynı zamanda 20 müsabakayı çıkmış olmalı.Yabancı dil bilme zorunluluğu vardır. Merkez hakem Kurulu tarafından düzenlenen Süper Lig hakem kursunu tamamlamış olmak gerekiyor. Diğerlerinde olduğu gibi sınav ve fiziki yeterlilik testinden başarılı olan kişiler yükselmeye hak kazanıyor.

 

Hemen aklınıza hakemler ne kadar ücret alıyor sorusu geldi mi? Bunu gelecek makalelerim de yazacağım.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

1 Yorum

  • Eski bir gazeteci olarak yerel hakemlerin ne tür zorluklarla başa çıktığını gördüğümde bunun yapılabilecek zor mesleklerden biri olduğunu anlamıştım. Yükselmek kağıt üstünde kolay ancak ciddi bir psikolojik dayanıklılık da gerektiriyor.

Bir Yorum Yap