Hakemlik

Hakem Olma Şartları – Hakemlik İçin Gerekli Belgeler

hakem olma şartları - Hakem Olma Şartları - Hakemlik İçin Gerekli Belgeler

Merhaba sevgili okuyucular, bu gün sizlere hakem olma şartlarını anlatacağım. Bu şartlar çok fazla şaşıracağınız şartlar değil. Birkaç işlemden sonra sizde çok kolay hakem olabilirsiniz. Bu makalemde sizlere hakem olmak şartları ve hakemlik için gerekli belgeler neler bunlardan bahsedeceğim.

Hakem Olma Şartları

  • En az lise mezunu olmak. Bunun içinde açık lise ve mesleki liselerde giriyor. Kısacası orta öğretimi tamamlamış olmak yeterlidir.
  • En az 16 yaşında olmak. En 26 yaşında olmak gerekiyor.
  • Hastaneden rapor almak. Her hastaneden alamazsınız bu raporu. Uzmanlardan almanız gerekiyor. Bunun için derneğinizi ararsanız sizlere nereye gideceğinizi söylerler.
  • Atletik bir yapıya sahip olmak. Erkeklerde en düşük boy oranı: 1.75. Bayanlarda en düşün boy ise: 1.65. Bunlardan kısa iseniz hakem olamazsınız.
  • Adli sicil kaydınızın da temiz olması gerekiyor.

Hakemlik İçin Gerekli Belgeler

  • Tamamı doldurulmuş. Hakem başvuru formu. (Bu formu doğru bilgilerle doldurmanız gerekmektedir.
  • Noter tasdikli öğrenim veya öğrenci belgesi. Bunu da okulunuz ve üniversitenizde öğrenci işlerine giderek alabilirsiniz. Ayrıca notere tasdiklemeniz gerekiyor. Kaç adet olduğunu tam hatırlamıyorum bunu derneğinizi arayarak öğrenin.
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği yada Noter tasdikli nüfus cüzdan örneği gerekli.
  • 3 – 4 adet iyi çekilmiş vesikalık.

 

yardimci hakem 300x214 - Hakem Olma Şartları - Hakemlik İçin Gerekli Belgelerİlk olarak belgeleri verdikten sonra İl hakem kurulu tarafından aday hakem kursu günleri belirlenir. Bu günler size gerek mesaj yoluyla gerek internetten paylaşılarak sizlere ulaştırılır. Kursların günleri saatleri eğitimciye göre değişmektedir. Bazı günler teorik ders halinde kural bilgisi ve futbol hakkında bilgiler verilir. Bu teorik derslerinde sonunda genel olarak olan 50 soruluk bir sınava gireceksiniz. Bu sınav gözünüzü korkutmasın. Çok zor bir sınav değil fakat yapamayanlarda olabilir. 60 ve üzeri aldığınız taktirde sınavdan başarılı olmuş oluyorsunuz. Sonrasında ise saha çalışması yani bayrak ve düdük çalışması yapılacak.

Gelelim Koşuya. Hakemlerin asıl işi koşmaktır. Her zaman koşulara hazır olmanız gerekmektedir. Erkeklerde 2700 metre – 12 dakika. Kadınlarda ise 2400 metre – 12 dakikadır. Bu süreler içinde koşulması gerekiyor.

Hakem kursu için bir ücret asla yoktur.  Çok eskiden hif hakemliği varken sadece kurs ücreti vardı ama şu an kursu ücreti falan yok. (14.11.2017)

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap