Hakemlik

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

cüneyt çakır futbol hakemi 810x458 - Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Türkiye’de Futbol Hakemi Nasıl Olunur sorusunun cevabını bu makalemde sizlere vereceğim.

 

Ben yaklaşık olarak 2 sezondan beri futbol hakemliği yapmaktayım. Sizde futbol hakemi mi olmak istiyorsunuz. Öncelikle uyarayım dediğim birkaç konu var. Takım ve taraf tutmak. Örneğin amatör lig çıkacağını bir maçınız olabilir takımlarınız dan birisinde arkadaşını olabilir fakat bunu maça hiçbir şekilde yansıtmamanız gerekmektedir. Amatör küme maçlarınızda aile yakınlarınızdan birisi bile maçta oynayabilir. Dışardan psikolojik baskılar yaşayabilirsiniz. Mesela maçınızda size hiç hayal edemeyeceğiniz şekilde küfürler duyabilirsiniz. Gerek tribünden gerek saha dışından futbol cahilleri size küfür edebilir hatta onur kırıcı söylemlerde bile bulunabilir. Bu tür olayları hiçbir şekilde umursamamanız gerekmektedir. Futbol hakemliği çok saygı değer bir meslektir.

kamilt abit oğlu 300x185 - Futbol Hakemi Nasıl Olunur?Maçlarınıza gitmeden takım elbise ile gitmeniz gerekiyor. Sosyal hayatınızda oturup kalkmanıza çokça dikkat etmelisiniz. Sosyal medyada ne yazdığınıza dikkat etmelisiniz. Aday hakem kursunda sizlere bunları bol bol anlatacaklar. Aday hakem kursu ise sizlere belirli günlerde ders verecekler. Bu derslerin sonunda Cooper testi ve sınav olacaksınız. Bu sonuçlara göre hakem olacağını veya olmayacağınız belli olacak.

Hakem olmak için öncelikle bulunduğunuz ilde Aday hakem kursu açılması gerekiyor. Bunu için Google arama motoruna “ bulunduğunuz il TFFHGD” yazdığınızda karşınıza çıkacak sayfadan iletişim kısmındaki numara veya e posta adresi ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 Hakem Olma Şartları

Başvuran adayların 16 – 26 yaş aralığında olması gerekmektedir. Daha gücük veya büyük yaşta olanların başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca 18 yaşında altındaki başvuranlar ise  kaza-i rüşt veya anne ve babanın muvafakatini almış olmak gerekiyor. Atletik bir yapıya sahip olmak.  Erkekler için boy:1.75 Kadınlar için boy ise:1.65’dan kısa olmamak gereklidir. Bu şartları tamamlayamayanlar futbol hakemi olamazlar.

 Hakem Olmak İçin Gerekli Belgeler

hakem - Futbol Hakemi Nasıl Olunur?Resmi bir sağlık kurumundan son 6 ayda alınmış bir sağlık raporu. Sağlık raporunun içerisinde dahiliye, göz, nöroloji, hariciye ve kulak burun boğaz olması gerekmektedir.

Adli sicil kaydı. Bu e-devletten alınabilir. Birde okuyanlar için öğrenci belgesi. 3 Adet vesikalık fotoğraf. Noter tasdikli nüfus cüzdan örneği. Eksiksiz doldurulmuş Aday Hakem Başvuru Formu Bu belgeleri iliniz TFFHGD derneğini arayarak öğrenebilirsiniz.

 Aday Hakem Kursu

Hakemlik ile ilgili ilk serüveniniz burada başlıyor. Kurs yaklaşık 3 – 4 gün sürebiliyor bu değişiklik gösteriyor artabilir veya azalabilir. İlk 2 ya da 3 gün kural derslerini video destekli şekilde alıyorsunuz. Daha sonra ise gördüğünüz kurallardan sınav oluyorsunuz. Bir sonra ki gün ise bayraklı saha çalışması ve düdük çalışması yaparak Aday Hakem kursunun sonuna geliyorsunuz. Her şeyiniz tamamsa eğer artık 1 yıl boyunca aday hakemlik yapacaksınız. Bunun sonunda ise il hakemi olarak devam edeceksiniz.

Hakemlik Koşu Testi

Biz hakemler arasında buna Cooper testide deriz. Çok zor sayılacak bir test değil fakat bazen koşamayanlar da olabiliyor.  Erkeklerde 2700 metre – 12 dakika, Kadınlar 2400 Metre 12 dakika süresinde bu koşuyu koşmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

5 Yorum

Bir Yorum Yap