Kişisel Gelişim

En Basit Makale Yazma Yöntemi

Basit makale yazma

Merhaba sevgili okur, bu gün sizlere en basit makale yazma yöntemlerinden bahsedeceğim. Ne kadar zor olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çok zor. Çünkü düşüncelerinizi doğru bir şekilde aktarmak o kadarda kolay olmayabilir. Yani için doğrusu ben bu gün sizlere zihninizden akıp giden kelimeleri makalenin içine nasıl boşaltabileceğinizi anlatacağım. Öncelikle yazmak istediğiniz konu hakkında çok iyi bilgilere sahip olmalısınız. Bunu 2 – 3 saatlik araştırmalar sonucu elde edebilirsiniz. Bilgi sahibi olduğunuz konu hakkında yazacaksanız o zaman işiniz çok daha kolay olacak. Ben makale yazmayı zihnimde resim çizmeye benzetiyorum. Hani bir ressam vardı sanırım adı BOB aynı onun gibi makaleyi yazarken şuraya bir ağaç ekliyeyim diyorum.

Ses İle Makale Yazma!

Sesi yazıya çevirme yani konuşarak yazı yazmaktan bahsediyorum. Nedir bu yahuu? Az önceki bağlantıya tıklayarak konuşarak yazı yazma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Evet gelelim tekrardan konumuza. Konuşarak yazı yazma biz üşenGENÇ insanlar için birebir. Biraz önce bahsettiğim zihnimizin içerisindeki resimi kağıda aktarmak için fırçaya ihtiyacımız olacak. Bizim fırçamız ise bu olmalı yani ben öyle yapıyorum. Tuval yada kağıt seçimiz ise size kalmış. Dilerseniz bilgisayarınıza yazın diler seniz kağıda dökün. Unutmayın nereye yazdığınız hiç önemli değil. Önemli olan ilk husus kafanın içerisindeki doğru bilgileri aktarmaktan geçiyor. Burada sizi uyarmam gereken bir konu var. Konuşma dili ile yazı dili arasındaki farklara dikkat edin. Yani çok uzun cümle kurmaktan kaçının. İlk başlarda çok yapacaksınız bir uyarayım dedim.

En Basit Makale Yazma Yöntemi

En Basit Makale Yazma Yöntemi

Az ama Öz Yazın

Biraz önce paragrafımın sonlarına doğru önemli olan ilk husus diye bahsetmiştim diğeri ise bu. Makale yazarken insanlar bir çok saçma kelime kullanırlar. Saçma sapan ikilemeler kullanılır. Mesela az önce benim yaptığım gibi bu bir hatadır. Makalenizin verimli ve faydalı olmasını istiyorsanız bunlara dikkat edin. Gerekirse 20 cümlelik bir makale yazın yeter ki okuyucuyu yormayın. Basit ve rahat olsun. Osmanlı Türkçesinden kalan kelimeleri hava olsun diye kullanmayın. Gerektiği yerlerde ve makalelere göre bu durum değişiklik gösterebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerle sadece kolayca makale değil kaliteli makalelerde yazacaksınız. Haa unutmadan söyleyeyim. Benim gibi dil bilgisi özürlüsü iseniz sizlere Türk Dil Kurumunu Sitesini öneririm. Yada yanınıza bir Dil bilgisi kitabı alabilirsiniz. Makalem ve sitem hakkındaki yorumlarınız benim için çok önemli sizleri yorumlarınızı atmak için alt kısıma davet ediyorum. Sağlıcakla!

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap