Kişisel Gelişim

Eleştiri (Tenkit) Nedir – Yapıcı ve Yıkıcı Eleştiri Nedir?

Eleştiri Çeşitleri

Eleştiri bir sanat eserini yani şiir, hikaye, roman, heykel yada film gibi düşünce eserlerinin güçlü ve zayıf yönlerini reel değerini belirleme amacıyla yapılan araştırma sonucunun anlatıldığını yazı türüne tenkit yani eleştiri denir. Fakat benim sizlere bugün bahsetme istediğim bu değil. Bu yazımda sizlere insanları nasıl eleştirmelisiniz yada eleştirilere karşılık neler yapmalısınız onu anlatacağım. Yapıcı ve yakıcı eleştiriler neler, bunların hangilerini dikkate almalıyız görelim.

Eleştiri Nedir?

Günümüzde insanlar eleştiri deyince hemen bir cephe almak durumdalar. Aslında böyle olmalı yani eleştiriler bizleri geliştirecek ve değiştirecek olanlardır. İnsanlarını düşüncelerini önemseyin demiyorum ama dediklerinin bazılarını dikkate almalısınız. Örnek olarak; Bir arkadaşınız size kötü koktuğunuzu ve duş almanız gerektiğini söylüyorsa mutlaka dikkate alın. Eğer ki kendini önemseyen bireyseniz bu sizin için zaten önemli olacaktır. Arkadaşınız burada sizi geliştirmeye yönelik bir eleştiride bulunmuş.

Yapıcı Eleştiri Nedir?

Yapıcı Eleştiri Sahibi Olun

Yapıcı Eleştiri Nedir?

BENCE! Yapıcı eleştiri her hangi bir kişinin sizin yaptığınız işten övgüyle ile bahsetmesidir. Örnek olarak: “orsadaki yatırımın muhteşem ileride daha iyi yatırımlar yapmalısın.” Bu bir yapıcı eleştiridir. Yani sizi geliştirecek olan güzel ve sizi öven bir eleştiri. Bu tür eleştirileri genelde başarısı olan veya bir başarı bekleyen insanlara yapılır.

Yıkıcı Eleştiri Nedir?

Yine BENCE, yıkıcı eleştiri aynı zamanda yakıcı eleştiridir. Bu tarz eleştiriler sizi yıkabilir hatta umutlarınızı yitirmenize sebep olabilir. ANCAK yıkıcı eleştiri aynı zamanda sizi daha çok hırslandırabilir farkında olmadığınız bazı özellikleri fark etmenizi sağlayabilir. Bence en çok dikkat etmeniz gereken eleştiri biçimi budur. Garip olan insanlar bu eleştirileri hiç dinlemeyip umursamazca davranmalarıdır. Bu çok yanlış bir davranış benim düşüncelerime göre her eleştiri değerlidir. Fakat bazı insanlar size kasıtlı olarak bu tarz eleştiride bulunabilirler. Sadece size negatif enerjilerini vermek için. Bu tarz insanlarda tamamen uzak durmanız gerekiyor. Kim olursa olsun sizin başarınızı istemeyen birisini çevrenizde barındırmayın.

Yıkıcı Eleştiri Nedir?

Yıkıcı Eleştiri

Vay Başıma Gelenler?

Benimde sizlere paylaşmak istediğim alın size kanıt niteliği taşıyan yıkıcı eleştiri şekli. Ben futbol hakemliği yapmaktayım bir üst klasmana çıkabilmek için sezon boyunca elimden geldiğinden fazla çok çalışıp maçlara hazırlanmaktayım. Aynı zamanda senelik koşularımız ve atletik testlerimiz var. Bu testlerde başarılı olan ve iyi maçlar çıkaran hakemler bir üst klasmana çıkarlar. Bu arada Futbol Hakemi Nasıl Olunur? Diye merak ediyorsanız buyurun makalemde yazdım.

Günlerden bir gün. Bizlerin atletik testi var ve bu test son yani koşarsam hayallerime bir adım daha yaklaşacağım. İlk gittiğim zaman orada bulunan birisi bana bir eleştiride bulundu. “ Bu göbekle nasıl koşacaksın, Sen bu göbekle koşamazsın.” Dedi ve bende bu eleştiri sonucu tüm enerjimi ve motivasyonumu kaybettim. Koşuyu KOŞAMADIM. Bu bir bahane değildi daha çok çalışıp daha fit bir vücuda kavuşmalıydım. Sizlere bahsetmek istediğim şey tam olarak buydu. Saçma sapan insanların gereksiz eleştirilerinden uzak durun. Hatta kaçın!

 

Sizlere bir şeyler katabilmek için yazdığım Başarılı Olmanın Yolları makalemi de okumalısınız. Görüşmek Üzere!

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

2 Yorum

Bir Yorum Yap