Teknoloji

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak

Kodlama bilgisine sahip değilseniz ve blog nasıl açılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Zira sadece bilgisayarı açma kapamayı biliyor olmanız dahi blog açmanız için yeterli olacaktır. peki bu kadar kısıtlı bilgi ile açacağım bir blog ne kadar iyi olabilir ki diye merak ediyorsanız tüm aşamaların sonunda sizler de gözlerinize inanamayacaksınız. Tek yapmanız gereken çok basit bir şekilde sizlere aktardığımız adımları takip etmek olacaktır. Üstelik bu adımlar sırasında alan adı ve hosting gibi zorunlu konular hariç herhangi bir ücret ödemek durumunda olmayacağınızı da belirtmek isteriz.

Okumaya başlamadan önce şu müziği açmanızı öneririm.

Neden Blog Açmayı Düşünüyorsunuz?

Blog açmak deyince aklınıza ilk olarak teknik konular geldiğini tahmin edebiliyoruz. Ancak rahatlıkla ifade edebiliriz ki bu işin son derece küçük ve kolay bir kısmını oluşturuyor. Ancak asıl önemli olan iddialı ve arama motorlarında görünebilen bir blog oluşturmaktır. Aksi takdirde günlük gibi sadece kendinizin görebildiği bir ortam oluşturmuş olacaksınız.

Bu sebeple ilgi alanınıza giren ve sürekli o konu ile ilgili paylaşımlarda bulunmayı sevdiğiniz bir blog oluşturabilirsiniz. İlk aşamada amacınızın para kazanmak olmaması gerektiğini de belirtmeliyiz. Ne kadar iyi bir blog oluşturursanız para kendiliğinden gelmeye de başlayacaktır.

maliyetsizz blog açmak

Sıfırdan Blog Açmak

Ufkunuzu genişletmek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak için birkaç örnek verelim. En sık karşılaşılan blog tipleri yemek tarifleri ya da seyahat günlükleri ile alakalı olanlardır. Görsel paylaşımlarla süslenebilen bu blog türleri ile pek çok kişiye hitap edebilirsiniz. Ancak bu alanlarda pek çok kimse yarıştığı için sesinizi duyurmak zor olabilir. Bunun yerine ilgi alanınıza giren ancak pek fazla kimsenin ilgilenmediği hususlara yönelmek de stratejik olabilir. Ancak hangi alanı seçerseniz seçin düzenli ve özenli bir şekilde paylaşım yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Blog Uzantıları

Konuyu belirledikten sonra işin teknik boyutuna girmek istiyoruz. İlk olarak ücretsiz blog açmak için uzantı seçmeniz gereklidir. En popüler uzantılardan birisi wordpress.com olarak göze çarpıyor. Pek çok kimse tarafından kullanılan bu uzantı sürekli olarak kendini güncel tutmayı da başarıyor. Dolayısıyla sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Bunun haricinde wordpress.org ile blogger uzantılarını da tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz blog açmak

Ücretsiz blog açmak

Eğer amacınız para kazanmak ise bu durumda ücretsiz uzantılar yerine para vererek .com şeklinde bir uzantıda blog açmanızı sizlere tavsiye ederiz. Zira başta Google olmak üzere diğer artama motorları da bu tür sitelere büyük oranda reklam vermiyorlar. Dolayısıyla hayalleriniz baştan suya düşebilir. Ancak ücretli bir blog açmanın maliyeti de sizi zorlamayacaktır. Öyle ki öğrenci halinizle dahi kolaylıkla açabilirsiniz. Zira başlangıç için 200 lira civarında bir para size yeterli olacaktır.

Alan Adı ve Hosting

Ücretli blog açmak istemeniz durumunda ilk olarak alan adı satın almalısınız. Alan adı ya da domain olarak adlandırılan bu şey internet sitelerinin ismidir. Arama çubuğunda gözüken ana sayfanın url’si domain olarak ifade edilmektedir. Örneğin www.xyzabc.com bir domain adı olarak kullanılabilir. Bu domain seçilirken işiniz ile alakalı isimler belirlenmesi önemlidir. Zira arama motorlarında üst sıralarda görülmeniz için anahtar kelime içeren alan adları kullanılması gereklidir.

Eğer sadece bir bölgeye ya da şehre hitap ediyorsanız o yerlerin isimlerinin de alan adlarında yer alması sizin için avantaj teşkil edecektir. Alan adı belirledikten sonra hosting satın almalısınız. Hosting Türkçe sunucu anlamına gelen sitenin bilgilerinin depolandığı bir bilgisayar sistemidir. Siz hosting kiralayarak sitenize yüklediğiniz bilgiler için aslında bir oda kiralamış oluyorsunuz. Başlangıç için çok büyük olmayan bir oda kiralayabilirsiniz. Bloğunuz büyüdükçe daha büyük bir kapasiteye sahip hostinge geçiş yapabilirsiniz.

Domain ile Hosting Eşleştirme

Domain ile hosting satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra yapmanız gereken bunları birbirleriyle eşleştirmek olacaktır. Ardından da wordpress’e ya da farklı bir platforma her ikisini de tanımlatarak internet âlemine ilk çivinizi çakabilirsiniz. Bunun için WordPress sitesine girmelisiniz. Ardından da hesabımı ziyaret et seçeneğini tıklayarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Domain ve hosting alırken sizden istenen bilgileri ve size verilen kulanıcı adı ve şifrelerini de bir yere not almanızı sizlere tavsiye ederiz. Zira bunlar size daha sonra da lazım olacaktır. Hosting  almanız için önerim ise https://tr.godaddy.com/

WordPress c panel kurulumu yaparak sitenizin yönetim paneline de geçebilirsiniz. Cpanel olarak adlandırılan bu kısım sitenizin tüm ayarlarının bulunduğu yerdir ve sizden başkası giremeyecektir. Dolayısıyla şifrenizi güçlü bir şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. Tabi yine not almayı da unutmayınız.

Bloğunuzla İlgilenin

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra yapmanız gereken bloğunuza zaman ayırmaktır. Düzenli olarak bloğunuz ile ilgilenmeniz durumunda kısa süre içerisinde istediğiniz başarıya ulaşmanız hayal değildir. Ancak maymun iştahlı da olmamalısınız. Kaliteli ve sürekli paylaşımlar yapmanız durumunda önünüz açılacaktır. Böylelikle para kazanmaya da başlayabilecek ve artık hobiniz işinize dönüşmüş olacaktır. Gördüğünüz üzere sıfırdan blog kurmak herkesin yapabileceği son derece kolay bir iştir. Siz de kendinize güvenerek bunu başarabilirsiniz.

Ayrıca Kişisel Blog Nedir yazımıda okumanızı tavsiye ederim: https://www.umutalialaras.com.tr/kisisel-blog-nedir/

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap