Güncel

Bir Yıldırı Politikası Mobbing Nedir?

mobbing nedir - Bir Yıldırı Politikası Mobbing Nedir?

Mobbing Nedir?

Çalışanlar için iş hayatını kabusa çeviren bir durum mobbinge maruz kalmak denilebilir. Maalesef mobbing, bulaşıcı hastalık gibi günden güne yayılmaktadır. Mobbing nedir diye açıklamak gerekirse; işyerinde maruz kalınan aşağılama, psikolojik ya da duygusal şiddet, yıldırı, dışlama, özgüvenini kırma, çalışma azmini kırma, çalışanı mutsuzluğa itme gibi her türlü davranıştır diyebiliriz. Kısaca çalışanı yıldırmak için uygulanan tüm politikalar mobbing olarak adlandırılabilir. Görüldüğü gibi mobbing, işveren ya da diğer çalışanlar tarafından uygulanabilir.

Mobbing Nasıl Ortaya Çıktı?

Aslında mobbing çalışma hayatı olduğu sürece vardı. Ancak 1980’li yıllarda bariz ve kasıtlı bir hal alan yıldırı davranışları ilk kez Dr. Heinz Leymann tarafından mobbing olarak adlandırılmıştır. Bu süreçten sonra mobbinge karşı daha duyarlı olunmuştur. Ancak ülkemizde mobbingin sözlü kabul edilmesi 2000’li yıllarda ancak gerçekleşmiştir.

1993’te İsveç mobbinge ilişkin bir kanun çıkarmış ve gerekli hususları düzenlemiştir. Ülkemizde böyle bir yasa söz konusu değildir. Olumlu gelişme olarak yalnızca Mart 2011’de Resmi Gazete’de yayımlanan mobbinge ilişkin bir genelge mevcuttur. Halbuki ülkemizde mobbingin en ağır hali yaşanmaktadır. İşveren, işçinin kendi rızası ile işi bırakmasını sağlamak için şiddetli mobbinge maruz bırakmaktadır. Bu sayede tazminat ve işe iade hükümlerinden kurtulmak amaçlanır.

Çalışanların Mobbing Hakkında Bilmesi Gerekenler

Mobbinge maruz kalanlar ne yapmalı en önemli konudur. Haklarını bilen bir çalışan yıldırı politikalarına karşı kendisini ve haklarını savunabilecektir.

  • İlk olarak mobbinge maruz kalmanın bir haklı fesih sebebi olduğunu bilmelisiniz.
  • Mobbinge maruz kalıyorsanız mutlaka bunu ispatlayın emareleri toplayın. Daha sonraki yargı sürecinde işinize yarayacaktır. Çünkü ayrımcılığa maruz kaldığınız sebebiyle manevi tazminat da talep edebilirsiniz.
  • Eğer koşullar oluşmuşsa mobbinge maruz kalan işçi, kötü niyet tazminatı da alabilecektir.
  • İşveren tarafından size yapılan mobbingin, tenhada değil diğer iş arkadaşlarınızın önünde olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece şahitlik edecek kişiler olacak ve ispatı kolaylaşacaktır.
  • İşveren tarafından yıldırı amaçlı olarak yapılan her şeyi kaydedin.

Mobbing çekilemez bir hal aldığında bir avukata danışmanız halinde süreç sizin lehinize işleyecektir. Deliller mobbing davası aşamasında haklılığınızı ispat için oldukça önemlidir.

 

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

1 Yorum

  • Bir personeli işten çıkarmak için en etkili yöntemlerden biridir. Personeli yıldırmak, personeli haksız yere başka bir şey ile suçlamak bu kategorinin en uygulanan yollarındandır. Hukuki işlemlere göre mobbing bir suçtur. Ayrıca bunu delillerinizle ispatlamanız ve size uygulanan mobbing için şahitlerinizin olması sizin için büyük avantaj sağlar. Mesela şirket sahibi işe giriş kartınızı iptal etti ve siz işe bu yüzden giremiyorsunuz. Burada noterden ihtar şirkete ihtar çekebilirsiniz. Yada güvenlik sizi işe almıyor buda bir suçtur. Burada yapmanız gereken ise kolluk kuvvetleri yani polisler ile içeri girebilirsiniz ve kimse kılınıza bile dokunamaz. Hukukun yasalarını bilin ve sonuna kadar mücadele edin.

Bir Yorum Yap