Teknoloji

Apple’ın iPhone’unuzu Yavaşlattığını Nasıl Anlarsınız ?

applea 1 trilyon dolarlik iphone davasi 31375 28122017120352 - Apple'ın iPhone'unuzu Yavaşlattığını Nasıl Anlarsınız ?

Son zamanlarda çıkan haberlere göre; Apple firmasının ürettiği Iphone marka telefonlarının kasti olarak yavaşlattığını öğrendik. Öne sürülen teorilere ise genelde Apple’ın eski model telefonlarını yeni modelleri çıktığından dolayı, Iphone kullanıcıların yeni modeli almaları için kullanılan bir manipüle yöntemi olarak görülmektedir. Apple firması haberler doğrultusunda yaptığı açıklamada; Iphone marka telefonlarını kasten yavaşlattığını kabul etti. Fakat bunun sebebini öngörülenin aksine, bataryaları çıkarılamayan akıllı telefonlarının eskiyen bataryalarını zamanla arızalara vererek, telefonun kendi kendine kapanmasını neden olarak öne sürdü. Bataryanın güç tüketimi ve gücü dengeli kaldırabilmesi konusundaki hassasiyetini zaman içerisinde kaybetmesinden dolayı, pil tüketimi konusunda telefonun hassasiyet dengesini koruyamayıp arıza vermemesi için, telefonları yavaşlatma gereği duyduklarını da açıkladı.

Hangi Iphone’lar Yavaşlatılmakta?

Apple firmasının açıklamalarında verdiği bilgiye göre; akıllı telefonlarını  yavaşlatmasını geçen yıl güncellediği iOS 10.2.1 ile başlatmıştı. Başlarda  zamanla eskiyen bataryaya sahip olan iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone SE, Iphone 6S Plus ve Iphone 6S akıllı telefonlarının, en yüksek performansı kısıtlanmış. Daha sonra iOS 11.2 güncellemesiyle bu sistem iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a da aktarılmış. Önümüzdeki dönemlerde diğer iPhone akıllı telefonlarında uygulama konusuna dahil olacağı açıklanan bir diğer bilgi.

Iphone Marka Telefonunuzun Yavaşladığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Akıllı telefonunuzun yavaşladığını anlamak sizin için çok önemlidir. Nedeni ise; bataryanızın miyadını yavaş yavaş doldurduğunu anlayabilir ve telefonunuzu değiştirmenize gerek kalmadan sadece bataryasınız değiştirerek telefonunuzu tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Peki telefonunuzda ne gibi değişiklikler olursa yavaşladığınız anlarsınız?

İşte cevaplar;

– Uygulamaların açılış sürelerinin uzaması

– Yukarı aşağı kaydırılan sayfaların kare hızlarının düşmesi

– Arka plan ışığının zamanla solgunlaşması

– Telefonun hoparlör sesinde azalmalar

– Bir takım uygulamalardaki kare hızlarının zaman içerisinde gözle görülür biçimde azalması.

– Bazı durumlarda kamera flaşının devre dışı kalması

– Arka planda yenilediğiniz bir uygulama geçiş ekranında güncellenip tekrardan açılmıyorsa artık Iphone marka akıllı telefonunuzun bataryası son günlerini yaşamakta demektir.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap