Yaşam - Sağlık

Alagille Sendromu Nedir?

Alagille Sendromu Nedir

Uzun süredir merak ettiğim bir hastalık hakkında bu yazımda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Alagille sendromu nedir? Bu rahatsızlık bir tür karaciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Günümüzde neredeyse her 100 Bin canlı doğum esnasında bu hastalıktan etkilenmektedir. Hastalığın kız ya da erkek ayrımı yoktur. Hastalığın belirtileri ve özellikleri kişisel durumlara göre değişkenlik göstermektedir. İlk başlarda hafif seyreden bir hastalık olarak görülse de ilerleyen yaşlarda ciddi belirtilerinin olduğu bilinmektedir. Hastalık bazı bebeklerde daha şiddetli olarak seyredebilmektedir. Fakat bilinen o ki, bu hastalığın tıpta herhangi bir çözüm yöntemi ya da tedavisi bulunmamaktadır.

Alagille Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Alagille sendromu safra kanallarında meydana gelen anormalliklerle kendisini gösterir. Alagille sendromu belirtileri sarılık, gıda ve besinlerin zayıf emilmesi, cilt üzerindeki ciddi döküntülerin söz konusu olması, sık sık meydana gelen burun kanamaları, bazı zamanlarda karaciğerde meydana gelen büyümeler, dalak büyümesi ve diş etlerinde meydana gelen kanamalar alagille sendromunun habercisi niteliğindedir.

Alagille Sendromu Nasıl Teşhis Edilir ?

Bu hastalığa sahip olan ya da risk faktörü altında kalan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de budur. Hastalığı teşhis etmek için bir uzmandan yardım almak şarttır. Sendrom şüphesiyle doktora başvuranlara fiziksel muayene yapılır. Akabinde ise kalp testi, çeşitli röntgenler, göz kontrolleri, kan testleri ve karaciğerden parça alınarak biyopsi yapılmasıyla teşhis edilen bir hastalık türü olduğunu söylemek mümkündür.

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

1 Yorum

  • Alenjill sendromuyla ilgili yazini okudum. Fakat biopsi ile belli olmuyor, genetik te kan testi ile anlaşılıyor.

Bir Yorum Yap