Yaşam - Sağlık

Akciğerde Su Toplanması Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

xsa 810x405 - Akciğerde Su Toplanması Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

 

Günümüzde sıklıkla meydana gelen akciğer hastalıklarından biri de akciğerde su toplanması rahatsızlığıdır. Taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle tedavi edilmediği takdirde beraberinde çok daha ciddi akciğer hastalıklarının oluşmasına da neden olabilen akciğerde su toplanması rahatsızlığı çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği akciğerde su toplanması rahatsızlığı etkilerini göstermesi ile birlikte günlük aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde ortaya çıkabilen akciğerde su toplanması sorununun tedavisi ise bulunmaktadır. İç hastalıkları uzmanları akciğerde su toplanması rahatsızlığının başarılı ve kısa bir tedavi sürecinden geçmesi açısından hastalığın zamanında teşhis edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü’nün de akciğer hastalıkları listesinde yer alan akciğerde su toplanması rahatsızlığı daha çok erkeklerde ortaya çıkabilmektedir. Peki önemli bir akciğer rahatsızlığı olan akciğerde su toplanması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını iç hastalıkları uzmanlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak akciğerde su toplanması rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Akciğerde Su Toplanması Rahatsızlığı Nedir?

Akciğerde su toplanması rahatsızlığı sanılanın aksine tam olarak akciğer içerisinde meydana gelmemektedir. Uzmanlar akciğerde su toplanması rahatsızlığının göüğüs içerisinde fakat akciğerlerin dışında meydana gelebildiğini belirtmektedirler. Yani diğer bir deyişle göğüs içerisinde ve akciğer dışında sıvının birikmesi ve akciğerin genişlemesi neden olduğu durumdur. Sıvı göğüs çevresinin iç kısmında yer alan zar ile akciğer yüzeyini doğrudan çevreleyen zar arasındaki boşluk kısmında meydana gelmektedir.

Akciğerde Su Toplanması Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Akciğerde su toplanması rahatsızlığı hakkında genel bilgileri sunduktan sonra şimdi de akciğerde su toplanması rahatsızlığının başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Akciğerde su toplanması rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Göğüsün özellikle yan kısmında ağrı hissi
 • Nefes darlığı
 • Huzursuzluk
 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • İleriki süreçlerde üşüme ve titreme belirtileri akciğerde su toplanması rahatsızlığının en temel belirtileridir.

Akciğerde Su Toplanması Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Akciğerde su toplanması rahatsızlığının meydana gelmesinde bazı sağlık sorunları aktif rol alabilmektedir. Akciğerde su toplanması rahatsızlığının nedenleri ise şunlardır;

 • Kalp ve böbrek yetmezliği rahatsızlığında basınç dengelerinde meydana gelen bozulmalar ve bu olumsuz durumun sonucunda sarı renkte sıvının meydana gelmesi
 • Zatürre hastalığına bağlı olarak sarı renkte veya kanser hastalıklarına bağlı olarak damar geçirgenliklerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen kanlı sıvı birikmesi gibi faktörler beraberinde akciğerde su toplanmasına neden olmaktadırlar.

Akciğerde Su Toplanması Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Akciğerde su toplanması rahatsızlığının başlıca nedenleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de akciğerde su toplanması rahatsızlığının tedavisi hakkında sizlere bilgiler sunalım. Akciğerde su toplanması rahatsızlığının tedavisinde şu tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.

 • Antibiyotik ilaçlar ile tedavi uygulaması: Akciğerde su toplanması rahatsızlığının tedavisinde genellikle ilk olarak doğrudan ağız yolu ile uygulanan antibiyotikli ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Antibiyotikler sayesinde akciğerde oluşan hafif düzeydeki su birikintisi kısa süreler içerisinde ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Cerrahi müdahale uygulaması:Akciğerde su toplanması rahatsızlığının tedavisinde başvurulan diğer tedavi seçeneği ise cerrahi müdahale uygulamasıdır. Antibiyotiklerin başarılı sonuç sunmaması durumunda son tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Cerrahi müdahale uygulamasında ise özel bir enjeksiyon cihazı sayesinde oluşan sıvının göğüsten akıtılması sağlanmaktadır. Bu sayede akciğerde su toplanması rahatsızlığı tamamen tedavi edilmektedir.

Akciğerde su toplanması rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli olan bilgileri sunduktan sonra akciğerde su toplanması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Yararlanılan Kaynaklar :

 1. https://doktordanhaberler.com/gogus-hastaliklari/
 2. http://www.sendrom.org
 3. http://www.sendrompedia.com

 

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap