Güncel

Afrin Harekâtı

afrin harekati - Afrin Harekâtı

Son zamanlarda ülkemiz gündeminde yer alan Afrin harekatı ile ilgili olan haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Afrin’in nerede olduğu ve harekatın neden buraya yapılacağı şeklindeki sorular ise akıllarda yer etmeye başladı. Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin, terörün batı kapısı olarak görülüyor. 2012 yılında YPG’nin ele geçirmesi ile birlikte terörist güçlerin yönetimine giren Afrin, Esad güçlerinin geri çekilmesinden sonra terör bölgesi olmaya başladı.

Şimdiye kadar pek bilinmeyen Afrin 2015 yılından sonra konumundan dolayı öneme sahip olan bir bölge haline geldi. Afrin içerisinde bulunan Minig Havalimanının ele geçirilmesi ile birlikte YPG, 300’e yakın kasabayı ve köyü işgal altına aldı. İşgal altına alınan köy ve kasabalar ise Türkiye sınırında bulunduğu gibi burada yaşanan terör olayları PKK yapılanmasının etkileri Türkiye’ye de zarar veriyor.

Afrin’deki Genel Durum Nasıl?

Afrin kentinde ve çevresinde yer alan köy ve kasabalarda toplamda 200 bin ve daha fazla kişi bulunurken Suriye’de meydana gelen savaşlardan dolayı göç almaya başladı. Burada şu anda 500 binden daha fazla kişi bulunuyor. %50’lik nüfusu Araplar oluştururken bu sayıyı Kürtler takip ediyor. Türkmenler ise bu bölgede azınlık olarak bulunuyor.

Afrin nerede sorusunun karşılığı olarak Afrin oldukça kritik bir bölgede bulunuyor. PKK’nın uzantısı olan YPG ile YPJ güçleri bu bölgede yönetimi ele geçirmiş durumda olduğundan dolayı bu şehir teröristlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerden sayılıyor. 12 bine yakın teröristin bulunduğu bölgede 70 kişilik Rus askeri de eğitim amacıyla bölgede bulunuyor. Ayrıca Elite Force isimli 100 kişilik Amerikan askeri de burada bulunan güçler arasında bulunuyor.

Afrin Harekatı Başladı Mı?

Türkiye’nin sınırında olan Afrin için harekat düzenlenmesi ile ilgili olarak düzenlemeler yapılmaya başladı. Milli Güvenlik Kurulu tarafından kabul edilen Afrin operasyonu, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen özel eğitimli personellerin birleşmesi ile yapılacağı bilgisi geldi.

Afrin harekatı başladı mı sorusunun cevabı netleşmezken operasyonun detayları netleşti. Fırat Kalkanı operasyonunda buradaki terör güçleri temizlenirken Afrin operasyonunda ise PKK ve YPG güçleri kuşatılacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyordu.

Sarp kayalıkların ve ağaçlıklı bölgelerin bulunmasından dolayı Afrin’de kara harekatına ek olarak hava harekatının yapılacağı da verilen bilgiler arasında bulunuyordu. Sınır bölgesinde de birlikleri destekleyecek yapılanmalar bulunacağı önemli detaylar arasında bulunuyordu. 2. Ordu Komutanı Korgenaral İsmail Metin Temel tarafından yönetilecek olan Afrin harekatı ile ilgili bilgiler Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından açıklanmaya devam ediyor. Şu anda şartları olgunlaştırmaya çalıştıklarını söyleyen Canikli yakın bir zamanda harekatın başlatılacağını ve bunu kimsenin engelleyemeyeceğini de duyurdu.

Afrin harekatı ne zaman sorusunun cevabı konusunda 20 araçlık konvoyun Afrin sınırına girdiği bilgisini veren Canikli, diğer soruların cevaplarının ise detaylardan oluştuğunu ancak bu harekatın kesinlikle yapılacağı bilgisini verdi.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Umut Ali Alaraş

Merhaba Ben Umut, Türkiye'nin Antalya ilinde yaşıyorum. Futbol hakemliği ve boş zamanlarımda webmasterlik yapıyorum. Aynı zamanda makale yazarlığı yapıyorum. Akdeniz Üniversitesi Mekatronik okumaktaydım.

Bir Yorum Yap